Özel Moda Fen İÖO Yelken Direktörü ve eski Milli Yelkenci A.Serdar Ünsel ile Yelken Keyfi Üzerine...

Türkiye'de ilk kez Özel Moda Fen İlköğretim Okulu, yaklaşık 8-9 sene kadar önce seçmeli ders olarak müfredatına yelkeni kattı ve 10-13 yaş grubu öğrencilerine yelken dersi aldırmaya başladı. Şu anda farklı okullarda da  bu uygulamanın olduğunu söyleyen Fenerbahçeli eski milli yelkenci ve eğitmen A.Serdar Ünsel, yelken dersleri ile çocukların denizde verecekleri mücadelenin ,disiplin ve sorumluluk duygusunun yaşamlarının her alanında onlara katkı sağlayacağını söylüyor. Bilimsel doygunluğa ulaşmış, karar verme yetenekleri gelişmiş, sorumluluk duygusu olan nesiller yetiştirmek için, çocuklara doğa ile iç içe olma ve spor yapma şansının tanınması çok büyük önem taşıyor. Çocuklarla çalışmanın çok keyifli olduğunu vurgulayan Ünsel, deniz üstünde ilgilerinin de her an aktif olduğunu söylüyor.Ayrıca derslerin farklı dillerde de yapılması mümkün.

Sanıldığının aksine çok pahalı bir spor olayan yelkenin, Avrupa ve Amerika'da bağışçıları, sponsorları ve destekleyenleri çok fazla .Türkiye'de ise gelişmekte olsa da hala yeterli seviyede olduğunu düşünmeyen Ünsel, kendi teknelerinde Türkiye'de ilk defa "time-sharing" sistemini uyguluyor. Böylelikle yelken dersleri alan ve bu keyfi devam ettirmek isteyen kişi veya çocuklar için de dersler bittiğinde bu keyifte bitmiş olmuyor aksine öğrendiklerini pekiştirip , bir çok yeni bilgi ve deneyim kazanabilecekleri yeni bir fırsat elde etmiş oluyorlar.

Her yaşta öğrenilebilecek bir spor olan yat yelken sporu için dünyada başlangıç yaşı 8, Türkiye'de ise 9-12 yaş arasında değişiyor. Okullarda çok uygun maliyetler ile çocuklar bu dersi alabilirken, özel olarakta bir grup içinde ders almak mümkün. Bu sporu öğrenmeden önce birkaç kez yelken keyfine çıkıp deneyimlemeniz de mümkün.

12 saatlik Yelken Dersleri, Günübirlik Yelken Keyifleri ve okullarda Yelken Dersi uygulamaları için Fikir Terapisi ile temasa geçebilir , A. Serdar Ünsel ve Guarana ile sizde bu keyfe ve spora yelken açabilirsiniz