Geleneksel Ebru Sanatı

*Ebru sanatında kullanılan malzemeler doğal malzemelerdir;

-Kullanılan boyalar toprak boya diye tabir edilen boyalardır. İnsan sağlığı açısından hiçbir zararı olmadığı gibi; boyalar bu özellikleri itibariyle yapana da, bakana da iyi duygular verir.

-Ebru yapmak için kullanılan su kıvamlı bir sudur. Kitre ya da deniz kadayıfı gibi tamamen doğadan elde edilmiş malzemeler ile suyun kıvamı sağlanır.

-Ebru yaparken kullanılan fırçalar, gül dalı ve at kılı gibi doğal malzemelerden yapılan fırçalardır. Gül dalı antiseptiktir.

*Ebru Sanatının Kişiler üzerindeki etkileri;

-Ebru sanatında, özellikle çocuklarda düşük olan konsantrasyon süresinin, oldukça uzun olduğu net bir biçimde gözlemlenmektedir.

-Hareket eden su pozitif iyonlar yaydığından insanlar üzerinde olumlu etkileri vardır. Denizi seyretmek gibi ya da bir göl kenarında oturup izlemek gibi dinlenmiş, rahat ve huzurlu hissettirir. 

- Kişi dikkatini suya ve renklerin hareketine yoğunlaştırdığında gerginliği azalır, zamanın nasıl geçtiğini fark etmez. 

- Ebru yaparken insanın aklına kötü bir şey gelmesi imkansızdır; çünkü statik değildir, hareket vardır, sudaki renk ve desenler sürekli değişir.- Ebru yapan yetişkin ve çocuklar, o an ki duygu ve düşüncelerini, renklerle, şekillerle dışa vurabilirler. Bir nevi arınma hissederler.

-Ebru sabrı öğretir ve bu konuda kişiyi geliştirir.

-Ebru sanatının doğası gereği; kontrolün tamamen ebru yapan kişide olmaması, özellikle takıntısı olan kişilere "olanı kabul etme"yi öğretir.

-Günümüzde akademik anlamda da ebru’nun terapi özelliği üzerinde çalışmalar yapılmaktadır ve bireyler üzerindeki şifa etkisi bilim çerçevesinde gözlemlenmektedir. 

****Geleneksel malzemelerle çalışılması, ebrunun kişiler üzerindeki etkileri ve hissettirdikleri açısından son derece önemlidir. Hazır temin edilen, kolay ebru yapabilmek amaçlı sunulan ürünler; ebru ile tanışabilmek açısından faydalı olsa da, doğal malzemelerle yapılan çalışmalar gerek cocuklar da gerekse yetişkinler de aynı duyguları hissettirmeyebilir.

****Atölyemizde, bu toprakların en eski sanatlarından olan ebru sanatını çocuklarla ve yetişkinlerle deneyimlemek için yaptığımız çalışmaların hepsinde; sanatın aslına uygun olarak doğal malzemeler kullanmaktayız.